Łamią stereotyp, przecierają szlak
Pod koniec 1911 roku zapadła decyzja o przyjmowaniu kobiet do Związku Strzeleckiego. Dla ochotniczek we Lwowie, Krakowie i Wieliczce są organizowane szkolenia wojskowe. Jeszcze wcześniej kobiety działają w Organizacji Bojowej PPS. Wykazują się ogromnym poświęceniem, ideowością i wolą walki ponad wszystko. Łamią stereotyp, przecierają szlak.
W utworzonej w 1914 roku Polskiej Organizacji Wojskowej kobiety pełniły wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji. Brały udział w akcjach specjalnych, działały w propagandzie, kolportując wydawnictwa i ulotki, prowadziły działalność wywiadowczą. Tak jak poprzedniczki z OB PPS, napadały na urzędy pocztowe, by zdobywać pieniądze na cele POW.
"Te kobiety, te patriotki w długich kieckach były naprawdę dużo bardziej szalone, odważne przebojowe niż myślimy. Te grzeczne dziewczynki potrafiły przemycać broń, napadać na pociągi. Zaryzykować swoje życie i swój spokój, nawet miłość. Dla nich odzyskanie niepodległości to był jeden z naczelnych celów życia" - możemy usłyszeć w reportażu "Kobiety niepodległości".
Wszystkie pochodziły z dobrych rodzin. Inteligenckich, o tradycjach niepodległościowych. Panny i mężatki. Społeczniczki. Ścinały włosy, przywdziewały męskie stroje. Wanda Filipkowska-Pełczyńska, Jadwiga Barthel de Weydenthal, Maria Stodolska-Krzewska, Aleksandra Szczerbińska, Aleksandra Zagórska.
W niepodległej Rzeczypospolitej były elitą. Stały się wzorem dla ochotniczek z Ochotniczej Legii Kobiet, konspiratorek z Armii Krajowej, Organizacji Orła Białego, Związku Odbudowy Rzeczypospolitej czy Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet.
Zobacz również:
Tytuł reportażu: "Kobiety niepodległości"
Autorka: Urszula Żółtowska
Data emisji: 7.11.2023 r.
Godzina emisji: 23.10
ans/kk